"Vidi i klikni" preventivno-edukativni program HAK

Autor: Milorad Vučković, 11. 11. 2022.

Hrvatski autoklub je i ove godine predstavio u petak 11. studenog 2022. godine u Osnovnoj školi Voćin svoj preventivno-edukativni program „Vidi i klikni“ namijenjen djeci od šest i sedam godina starosti koji se provodi u predškolskim grupama vrtića i prvim razredima osnovnih škola, a realiziraju ga certificirani stručnjaci Hrvatskog autokluba.

Program obuhvaća niz situacija s kojima se djeca svakodnevno susreću na cestama, a u kojima je važno vidjeti i biti viđen. Pomoću ovog programa, djeca stječu važne informacije i vještine kojima će sigurnije sudjelovati u prometu ali i pozitivno utjecati na navike i ponašanje svojih roditelja i obitelji.

Osnovni je cilj inovativnog programa naučiti djecu prepoznati i vidjeti opasnosti u prometu.

Za realizaciju programa koriste se metode učenja kroz činjenje, rad, igru i osobno iskustvo – pokazivanjem i vježbanjem. Program se odvija uz pomoć didaktičkih pomagala, automobila na napuhavanje i električnog automobila kao kulise.

Na ozljeđivanja i stradavanja djece u prometu treba biti posebno osjetljiv, bez obzira radi li se o obitelji ili društvu u cjelini. Učestalo upozoravanje i senzibilizacija vozača, roditelja, javnosti uopće može i mora dovesti do cjelokupne promjene stavova i ponašanja sudionika prometa.

HAK provodi nekoliko tradicionalnih kampanja koje imaju za cilj podizanje svijesti za odgovorno i sigurno sudjelovanje u prometu koje su dio događanja vezanih za podizanje razine cestovne sigurnosti.

Poznavanje prometnih propisa, sigurnosnih pravila i odgovorno ponašanje na cesti vitalni su ponderi svake kampanje.

Sve dosad provođene kampanje, akcije i aktivnosti – kao i ovaj preventivno sigurnosni projekt, dio su misije HAK-a i koncepta cjeloživotnog učenja o prometu i odgajanja za sigurno sudjelovanje u prometu.

Obuhvaća vježbanje pravilnog korištenja nogostupa, uočavanje prometnih svjetala, propisno prelaženje ceste korištenjem pješačkog prijelaza, simulacija prelaska u situaciji kada nailazi automobil, vježbanje vizualnog kontakta i komunikacije s vozačem, upoznavanje s rizicima prelaska ceste između parkiranih automobila, propisno i pravilno sjedenje u automobilu, korištenje dječjih sjedalica i sigurnosnih pojaseva u automobilu.

Program „Vidi i klikni“ provodi se u Austriji, Njemačkoj, Portugalu i još nekoliko europskih zemalja, a u našoj zemlji predstavlja dio aktivnosti Hrvatskog autokluba predviđenih Nacionalnim programom sigurnosti cestovnog prometa.

Slike sa predstavljanja programa "Vidi i klikni" možete pogledati ovdje.

Više o programu HAK-a "Vidi i klikni" možete pročitati ovdje.