Izlet na Rupnicu

Autor: Milorad Vučković, 27. 5. 2022.

Dana 27. 5. 2022. godine učenici predmetne nastave OŠ Voćin imali su izlet na  Rupnicu, a učenici razredne nastave u park u Voćinu. smiley

Policijski službenici pratili su nas do Rupnice, a u parku su nas dočekali vatrogasci koji su izveli vatrogasnu vježbu. Učenici su bili oduševljeni i većina je sudjelovala u vježbama.  Aktivnosti su provedene u sklopu nacionalnog preventivnog projekta Zdrav za 5”.  Osnovni ciljevi tog projekta su:

• aktivno mijenjanje stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti,
  • aktivno mijenjanje stavova o nužnosti zaštite okoliša i prirode,
  • podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja,
  • usvajanje zdravih stilova života.

Slike s izleta u Park pogledajte ovdje, a s izleta u Rupnicu pogledati ovdje. smiley

Rupnica, u neposrednoj blizini Voćina, još je 1948. godine proglašen prvim geološkim spomenikom u Hrvatskoj. Nastao je uslijed erupcije vulkana na dnu Panonskog mora prije 70 milijuna godina, a značajan je po jedinstvenoj pojavnosti vulkanskih stijena koje su u presjeku četverokutne i šesterokutne, a tako su oblikovane hlađenjem magme na prolazu prema površini. Ovaj zanimljivi lokalitet pronaći ćete uz cestu Voćin – Kamenska, na južnom ulazu u Voćin. Rupnica spada u lokalitete stubastog lučenja vulkanskih stijena kakvih ima tek nekoliko na svijetu, a ovaj prizor nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

O Papuk su se lomili i odbijali ogromni morski valovi. Iznad valova zapjenjenih od siline udaraca o papučko tlo izvirivali su divovski morski psi, kitovi i graciozni dupini. U sigurnom zaklonu kopna, lovci su dizali svoje logore i čekali na plijen, mamute i bizone.

Papuk sadrži formacije stijena izuzetnog geološkog interesa. Stijene su stare i preko 400 milijuna godina i među najstarijima su u Hrvatskoj. Upravo Rupnica je fenomen nastao iz vulkana. Prirodni mozaik stijena poslaganih poput ogromnih kamenih stupova koji su posloženi poput stepenica. Jedinstveni fenomen u svjetskim razmjerima. Geološka je važnost Rupnice u jedinstvenoj morfološkoj pojavnosti vulkanskih stijena koje su stupastim lučenjem stvorile pravilne četverokutne, peterokutne, šesterokutne i slične pravilne, kao izlivene oblike.

Za obilazak lokaliteta uređena je poučna staza, a vrijedi obići i kamenolom Trešnjevicu, udaljen tek nekoliko kilometara od Rupnice. Prizor ostavlja bez daha. Rasječeni prikaz unutrašnjosti Papuka otkriva „utrobu planine“. Obilježje Papuka nepregledne su šume, većinom bukve.