Gdje su završile poruke u boci učenika petih razreda?

Autor: Mirjana Foro, 12. 10. 2020.

Zadnjih dana po hodnicima, u zbornici, knjižnici i mnogim drugim mjestima Osnovne škole Voćin viđane su neke čudne, šarene, detaljno ukrašene i bombonima nakićene staklene napravine. Neki su se djelatnici pitali što će učenicima toliko staklenki. Zar će praviti zimnicu? Na žalost tih djelatnika, odgovor je ništa od zimnice. Svatko zimnicu i dalje sam pravi doma. Pa čemu onda te boce? Otkud su se pojavile? Tko su autori ovih neobično dekoriranih boca?

Evo kratkog isječka iz bocoporučne povijesti. Prema predaji, nakon što je Kristofor Kolumbo otkrio Novi Svijet davnih 1490-ih, uhvatila ga je oluja na moru na povratku iz Amerike. U strahu kako nitko neće saznati za njegovo otkriće, Kolumbo je napisao kratak izvještaj te ga je poslao u drvenoj bačvi naslovivši ga za kralja Ferdinanda, ali njegova poruka u bačvi nikad nije doplutala do obale i ruku kralja Ferdinanda.

Hoće li boce učenika petih razreda imati sličan neslavan kraj? Kome su namijenjene i zašto? Kako je izgledao tijek njihove izrade? Pogledajte slike u nastavku.

Radionica s nazivom 'Poruka u boci' održana je na drugom satu obrade lektirnog naslova Bajka o ribaru i ribici Aleksandra Sergejeviča Puškina. Na prvom satu učenici su razredu predstavili svoje slikovnice na temelju pročitane lektire, a na drugom satu ukrašavali su donesene staklene boce po svom ukusu.

Ovako je izgledala radionica u 5. b razredu:

Evo kako su je odradili učenici 5. a razreda:

Pa gdje su onda završile te boce? Koje su poruke u njima napisane?

Iako je uobičajeno poruku u boci baciti u more kako bi ju pronašao neki slučajni stranac, pomno ukrašene boce naših petaša nisu završile ni u kakvoj rijeci ili odvodu, već u ruksacima i torbama! Učenici petih razreda odlučili su napisati motivacijske poruke s lijepim željama učenicima osmih razreda kako bi ih tim porukama ispratili na kraju njihova osnovnoškolskoga obrazovnog puta.

Njihove su želje i poruke bile inspirirane pročitanom Bajkom o ribaru i ribici pa su poneki učenici odlučili da je izuzetno važno prenijeti učenicima osmih razreda da nipošto ne ožene ženu sličnu starici iz bajke koja će ih tući i psovati ili pak da trebaju uloviti puno riba kako bi zaradili puno novaca.

Učenici su odlučili svoje poruke u bocama prepustiti vjetru slučajnosti tako da ostaje tajnovito koji će učenik osmoga razreda primiti neku od njihovih boca.

Kreativnost i zalaganje učenika u izradi slikovnica predstavljenih na prvom satu obrade lektire Bajka o ribaru i ribici Aleksandra Sergejeviča Puškina predstavljeno je ostatku škole tako što su najljepše slikovnice obješene na panou:

Poanta ove radionice nije bila napraviti remek-djela u oslikavanju boca ili izradi slikovnica, već vrednovati trud učenika i motivirati ih na daljnje zalaganje i razvijanje vlastite kreativnosti. Uostalom, Albert Einstein je rekao: Ne trudite se postati uspješan, već vrijedan čovjek. A naši su učenici petih razreda bili zbilja zbilja vrijedni!

I to bi bilo to! Ništa od zimnice, boce su ponesene kućama u školskim ruksacima, a ono što ostaje zabilježeno jest trud, zalaganje i kreativnost učenika petih razreda!