Sretan vam, 5. listopada, Svjetski dan učitelja!

Autor: Milorad Vučković, 5. 10. 2011.

Sindikat hrvatskih učitelja čestita 5. listopada, Svjetski dan učitelja, svim učiteljicama i učiiteljima,  te svima onima koji se osjećaju učiteljima

Ako u našem društvu postoji profesija kojoj se treba duboko nakloniti i kojoj treba zahvaliti za pošten, nesebičan i savjestan rad, za rad kojem su najveća nagrada ljubav i povjerenje učenika, onda je to učiteljska profesija. Iako su kronično potplaćeni, često podcijenjeni, nepravedno prozivani i vrijeđani učitelji svoj posao rade sa ljubavlju i entuzijazmom bez kojeg bi se obrazovni sustav u Hrvatskoj odavno urušio.

Naš učiteljski poziv, naša uloga u odgoju i obrazovanju mladih naraštaja, treba stajati na vrhu korisnih i potrebnih poslova, tako je to u naprednim i razvijenim društvima. Ali nažalost, naša društvena zajednica i upravljačke društvene strukture ne vrednuju dovoljno učiteljski rad, ne vrednuju znanje i obrazovanje, ne pokazuju mladim generacijama da je učenje važno i neophodno. Kako poticati mlade ljude da se obrazuju ako društvo bolje plaća neobrazovane od visoko obrazovanih radnika? Nije plaća sve, iako od plaće živimo, ali plaće odražavaju i status učitelja i obrazovanja u društvu. Zato se naš sindikat zalaže za dostojanstvo ovoga časnoga poziva i njegovo realno vrednovanje, za boljitak prosvjete i prosvjetara, za ulaganje u obrazovanje jer samo znanjem društvo može napredovati.

Čestitam nam Svjetski dan učitelja !

Zvonimir Laktašić, predsjednik
Sindikata hrvatskih učitelja