Datum objave: 14. studenoga 2024.
Kategorija: Nekategorizirano

Djeca i umjetna inteligencija: Preporuke iz UNICEF-ovog Vodiča za roditelje

Umjetna inteligencija već je prisutna u našim životima i životima naše djece te utječe na njih na različite načine. Zato je važno razumjeti mogućnosti i rizike ove tehnologije i naučiti kako je koristiti. Preporuke za to dao je i UNICEF u kratkom “Vodiču za roditelje o umjetnoj inteligenciji”, koji vam u cijelosti prenosimo.

Tehnologija umjetne inteligencije (UI) odnosi se na računala ili strojeve koji su programirani za obavljanje zadataka za koje tradicionalno mislimo da ih mogu obavljati samo ljudi – oponašanjem ljudskog razmišljanja ili ponašanja. Ova se tehnologija koristi za predviđanje (npr. kako bi se virus mogao širiti), davanje preporuka (npr. koje online videozapise gledati sljedeće) ili donošenje odluka (npr. kako bi se trebao ocijeniti esej).

UI tehnologije već su prisutne u vašim životima i životima vaše djece. Na primjer, vaš zahtjev za hipoteku, prijava vašeg djeteta za fakultet, medicinska dijagnostika i preporuke filmova mogu se pokretati uz pomoć UI sustava.

Mogućnosti i rizici

Pametni roboti mogu se koristiti za obavljanje jednostavnih ponavljajućih zadataka kako bi nam olakšali život, pa čak i za obavljanje opasnih zadataka u okruženjima koja su opasna za ljude. Međutim, mogli bi zamijeniti neke ljude na radnom mjestu, utječući na buduće izglede za posao djece i vrstu vještina koje trebaju razviti.

Primjena umjetne inteligencije u obrazovanju i zdravstvu može doprinijeti boljim rezultatima učenja, zdravlju i dobrobiti. Međutim, potrebni su nam propisi i zaštitne mjere koje osiguravaju da su sustavi umjetne inteligencije pouzdani i sigurni.

Sustavi umjetne inteligencije mogu nam pomoći u donošenju boljih odluka i rješavanju složenih problema, kao što su klimatske promjene i epidemije, ali umjetna inteligencija također može produbiti neravnotežu moći i bogatstva (npr. nema svatko sposobnost razviti i koristiti sustave umjetne inteligencije).

S obzirom na potencijal umjetne inteligencije da preoblikuje 21. stoljeće, moramo biti svjesni mogućih negativnih ishoda kako bismo odmah djelovali i naučili koristiti tehnologije umjetne inteligencije.

Rizici uključuju:

Pristranost

Pristranost se javlja kada sustav umjetne inteligencije daje rezultate koji su sustavno oštećeni, zbog pretpostavki napravljenih tijekom procesa razvoja, predrasuda u podacima za obuku ili grešaka u dizajnu. Takva negativna predrasuda može ograničiti mogućnosti za određene ranjive skupine, uključujući djecu.

Sigurnost

Sigurnosni rizici mogu se pojaviti kada su sustavi umjetne inteligencije loše dizajnirani ili regulirani, zloupotrijebljeni ili hakirani. To uključuje povrede privatnosti i gubitak kontrole nad autonomnim sustavima – poput automobila bez vozača. U tim slučajevima fizička sigurnost i podaci djece mogu biti ugroženi.

Profiliranje i obmana

Preporuke vođene umjetnom inteligencijom za vijesti, online zajednice, prijatelje i još mnogo toga temelje se na profiliranju – daju ljudima sadržaj na temelju njihovih preferencija, stvarajući “filter mjehuriće”. AI se također može koristiti za širenje dezinformacija i povećanje pristranosti, ugrožavajući sposobnost djece da se razvijaju i slobodno izražavaju.

Što roditelji mogu učiniti

Na vašu djecu utječu sustavi koji koriste umjetnu inteligenciju, bilo izravno putem njihovih digitalnih aktivnosti ili neizravno putem odluka koje sustavi umjetne inteligencije donose o njima ili vama. Sljedeći prijedlozi osmišljeni su kao početna točka koja će vam pomoći da se uključite i educirate o sustavima umjetne inteligencije. Pogledajte UNICEF-ovu internetsku stranicu Voices of Youth ili ove resurse da biste saznali više.

Istražujte i razmišljajte

  • Naučite osnove UI sustava i kako te tehnologije mogu utjecati na djecu i pozitivno i negativno. Online tečajevi poput Elements of AI nude korisne informacije koje će vam pomoći da razmislite o tome što je umjetna inteligencija i kako utječe na društvo.
  • Razmislite kritički o potencijalnim utjecajima na privatnost UI sustava koji se koriste u vašem domu, školi vašeg djeteta i dječjim igračkama razmatrajući kako i zašto se koriste prikupljeni podaci.

Djelujte

  • Podučite svoju djecu o mogućnostima i rizicima sustava umjetne inteligencije, uključujući vlasništvo nad podacima i važnost ne dijeljenja više podataka nego što žele ili trebaju.
  • Pitajte školu svoje djece kako koriste UI tehnologije i kako biraju koje će aplikacije koristiti.
  • Saznajte koje lokalne organizacije zagovaraju odgovornu upotrebu umjetne inteligencije i kako se možete uključiti.

Priručnik za učitelje o primjeni umjetne inteligencije u učenju i poučavanju

Edukativni priručnik ‘Umjetna inteligencija u obrazovanju’, namijenjen učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima, ravnateljima i ostalim stručnjacima u sustavu obrazovanja, donosi informacije, objašnjenja, primjere i pitanja za promišljanje i raspravu te prijedloge aktivnosti za učenike i učitelje.

Tečaj Elements of AI, odnedavno dostupan na hrvatskom jeziku, omogućuje razumijevanje osnova umjetne inteligencije, koje je važno i u kontekstu medijske pismenosti – za bolje snalaženje u digitalnom okruženju i zaštitu od mogućih manipulacija.

Online tečaj osnova umjetne inteligencije Elements of AI, koji su razvili Sveučilište u Helsinkiju i finska tehnološka kompanija Reaktor, odnedavno je dostupan i na hrvatskom jeziku.

Pročitajte još

Voćinski mikrofon

Voćinski mikrofon

19. prosinca 2024. održan je drugi "Voćinski mikrofon" na kojemu su nastupili učenici naše škole sa sljedećim pjesmama: Antonio Kecko, Leo Marinović – Ljubičasta krv Doris Filić, Ema Perić, Anđela Tunić – Petar Grašo, Ako te pitaju Sanja Čović, Klara Jozić – Božja...

Čestitka

Čestitka

ZDRAVLJE, MIR, BLAGOSTANJE I VESELJE TO SU NAŠE BOŽIĆNE ŽELJE! Sretan Božić i Novu Godinu 2025. žele Vam ravnateljica, učenici i djelatnici OŠ Voćin!

Skip to content