Informacije o prehrani

O zdravoj prehrani

Autor: Milorad Vučković, 19. 9. 2012.

Piramida prehramenih proizvoda

U OŠ Voćin vodimo brigu o zdravoj prehrani učenika.

Tjedno mijenjamo jelovnik za učenike koji se prehranjuju u školskoj kuhinji a koji je prilagođen piramidi prehrambenih proizvoda.

Piramida prehrambenih proizvoda pokazuje nam kojih proizvoda učenici trebaju jesti više a kojih manje da bi bili zdraviji.

Prehrana je jedna od potreba svakoga čovjeka na Zemlji, to je proces u kome čovjek unosi u organizam hranu, dok se nastavak procesa u kojem se onda u probavnom traktu hrana prerađuje u energiju (ili skladišti) naziva probava.

Danas su popularni pojmovi:

• vegetarijanska prehrana
  • makrobiotička prehrana

No jedino stvarno bitno u cijeloj priči o prehrani jest: dnevno unijeti u organizam dovoljne količine svih hranjivih tvari tako da se tijelo (organizam) zadrži u zdravom stanju. Suprotnost jest pothranjenost, koja slabi imuni sustav čovjeka i time ga čini lakim plijenom bolesti, od prehlada, upala pluća do TBC-a.

Obično se govori da prehrana treba biti raznolika. Treba sadržavati:

• Vitamine
  • Ugljikohidrate
  • Bjelančevine
  • Masti
  • Minerale

Obrok

Tradicionalna prehrana diktira tri obroka dnevno, prema vremenu dana kad jedemo te obroke nazivamo ih: doručak, ručak i večera. Doručak i večera su često laki obroci (voće, žitarice), dok se najčešće ručak sastoji od niza jela. Bilo kod kuće, bilo u restoranu tu spadaju:

• predjelo
  • juha (ili neko toplo varivo)
  • glavno jelo praćeno salatom
  • desert