Kako roditelji mogu pomoći djeci u nastavi na daljinu?

Autor: Milorad Vučković, 6. 4. 2020.

Izvođenje nastave na daljinu predstavlja izazov za učitelja i učenika, ali i za cjelokupnu obitelj jer se proces učenja i poučavanja odvija kod kuće pa je potrebno osigurati određene preduvjete za učenje, ali i procijeniti koliko zapravo treba učiti.

Najvažnije je da roditelj djeci postavi školska pravila i odredi vrijeme za učenje. U razrednoj nastavi predviđeno je da bi učenici trebali provesti 5 sati dnevno učeći, dok se u predmetnoj taj broj penje na 6 sati dnevno.

Možda se ta brojka čini puno, ali ti sati podrazumijevaju učenje radnim danima te obuhvaća uobičajeno učenje u školi i kod kuće. Osim postavljanja pravila i dobre organizacije bitno je dijete poticati na učenje i pomoći mu obavljanju zadataka, ali ne zadatke riješiti umjesto njega, nego mu samo objasniti ako ima poteškoća.

Kako bi dijete što bolje savladalo gradivo potrebna je suradnja roditelja s učiteljima i stručnim suradnicima koji su tu isključivo za dobrobit djece. Ono što se najviše razlikuje od klasične nastave su oblici vrednovanja i ocjenjivanja te je bitno da roditelji shvate da poznavanje sadržaja nije glavni temelj za ocjene već se taj temelj prenosi na kreativnost, samostalnost i istraživački rad.

U prilogu kao dokument možete vidjeti ogledne primjere rasporeda za učenike razredne i predmetne nastave.

Priloženi dokumenti:
ATT00007.png (201.98 KB)