Kako se prijaviti na portal e-Građani?

Autor: Milorad Vučković, 1. 6. 2023.

U svakodnevnom životu, služimo se javnim ispravama (npr. osobnom iskaznicom, putovnicom i sl.) kako bismo dokazali svoj identitet. U digitalnom svijetu, e-Građana, elektronički identitet dokazujemo vjerodajnicom.

Čime se prijavljujem na portal e-Građani?
Na portal e-Građani prijavljujete se vjerodajnicom. Ako imate elektroničku osobnu iskaznicu (eOI) i čitač ili koristite internet bankarstvo, zaposlenik ste zdravstvene ustanove ili ustanove visokog obrazovanja, student ili korisnik nekog poslovnog certifikata, tada već imate jednu od važećih vjerodajnica i možete početi koristiti portal e-Građani. Provjerite s kojom vjerodajnicom raspolažete na listi prihvaćenih vjerodajnica.

Kako razine sigurnosti utječu na moje korištenje portala?
Sustav e-Građani poznaje tri razine sigurnosti: Visoku razinu sigurnosti (3), Značajnu razinu sigurnosti (2) i Nisku razinu sigurnosti (1). e-Usluge i vjerodajnice razvrstane su u te tri kategorije sigurnosti. Pregledajte usluge po razinama sigurnosti u katalogu usluga i vjerodajnice po razinama sigurnosti na listi prihvaćenih vjerodajnica.

Vjerodajnica Visoke razine sigurnosti (npr. e-osobna iskaznica) pruža pristup svim e-uslugama na portalu. Dok vjerodajnice Značajne razine sigurnosti (npr. m-Token, Internet bankarstvo) pružaju pristup uslugama značajne i niske razine sigurnosti. Vjerodajnice Niske razine sigurnosti pružaju pristup samo uslugama Niske razine sigurnosti (npr.e-Pass).

U slučaju da ne posjedujete niti jednu od vjerodajnica s liste prihvaćenih vjerodajnica, možete zatražiti besplatno izdavanje vjerodajnice mToken (Značajna sigurnosna razina) ili ePASS (Niska sigurnosna razina). Za ePASS možete podnijeti prijavu online, a za mToken morate fizički otići do poslovnice Fine.

Imam vjerodajnicu i kako dalje?
Na početnoj stranici portala e-Građani (gov.hr) možete pokrenuti svoju prijavu na portal.

Prijavu možete izvršiti u 4 jednostavna koraka:
1. Kliknite na ikonu Prijava koja se nalazi u gornjem desnom kutu zaglavlja ove stranice
2. Dozvolite sustavu korištenje i razmjenu osobnih podataka
3. Odaberite vjerodajnicu koju želite koristiti. Kod prvog korištenja portala potrebno je prihvatiti uvjete korištenja portala
4. Aktivirajte korisnički pretinac. Savjetujemo vam da ga aktivirate kako biste mogli primati obavijesti od usluga koje koristite npr. o potrebi obnove registracije vozila. Pročitajte više na Što je korisnički pretinac i kako ga aktivirati?

Spremni ste za korištenje portala! smiley

« Ožujak 2024 »